Ako na ekologické pranie?

Ekologické pranie sa od bežného prania líši nielen pracími prostriedkami a ich zložením, ale hlavne postupom prania. Veľa ľudí je sklamaných z výsledkov ekologického prania a to hlavne preto, že nemajú dostatok informácii o technike takéhoto prania.  Postupujú rovnako ako pri prostriedkoch založených na chemických mixoch, čo nemusí mať ten správny efekt.

Ekologické pranie sa od bežného prania líši nielen pracími prostriedkami a ich zložením, ale hlavne postupom prania. Veľa ľudí je sklamaných z výsledkov ekologického prania a to hlavne preto, že nemajú dostatok informácii o technike takéhoto prania.  Postupujú rovnako ako pri prostriedkoch založených na chemických mixoch, čo nemusí mať ten správny efekt.

Doba čítania 4 min.
Marie, redakcia Heureka.sk

Tvrdosť vody

Ako prvé je potrebné zistiť tvrdosť vody, v ktorej bielizeň periete. V tvrdej vode sa perie ťažko. Pri ekologických pracích prostriedkoch je to veľmi dôležité, pretože niektoré neobsahujú zložku na zmäkčenie vody a ich rozpúšťanie je pri nižších stupňoch praniach náročne. Niekedy je to až nemožné, hlavne pri prostriedkoch založených na mydlových extraktoch, pretože mydlo sa vyzráža a nejde odstrániť.  Tvrdosť vody zisťujeme testovacími prúžkami na určenie tvrdosti vody.  Podľa toho, či máme mäkkú, stredne tvrdú alebo  tvrdú vodu, použijeme množstvo zmäkčovača vody podľa návodu na obale.

Stupeň znečistenia

Ďalším krokom je zváženie, aký má bielizeň stupeň znečistenia. Škvrny, ak je to možné, odstraňujeme čo najskôr. Znečistené miesto potierame žlčovým mydlom alebo olivovým mydlom s citrónovým extraktom. Ak je to potrebné, prádlo necháme namočené pol dňa s nastrúhaným žlčovým mydlom.  Na organické škvrny odporúčame použiť  odstraňovač škvŕn na báze kyslíka.  Následne perieme s ostatnou bielizňou s bežným znečistením. So znečistením si poradíme aj zvolením vyššej pracej teploty. Pranie v nižšej teplote vyžaduje viac chémie, preto, ak nám to materiál dovolí, volíme teploty od 40 °C.

Výber pracieho prostriedku

Na trhu je v súčasnosti už široká ponuka ekologických pracích prostriedkov viacerých značiek. Môžete si vyberať z pracích práškov, gélov, mydlových orechov, mydlových vločiek.  Pracie gély a prášky používame podobne ako tie bežné pracie prostriedky.

Mydlové orechy sú však menej známe. Sú to šupky plodu Sapindus mukorossi.  Obsahujú látku nazývanú saponín, ktorá je prírodným saponátom.  Je to rastlinný spôsob prania. V každom balení mydlových orechov nájdete ľanové vrecúško, do ktorého vložíte príslušný počet orechov podľa návodu, zaviažete a vložíte s bielizňou do bubna práčky. Mydlové orechy majú neutrálnu vôňu, preto je možné prevoňať bielizeň rastlinnou silicou. V tomto prípade môžete pokvapkať vrecúško s orechmi pred vložením do práčky. Nie je potrebné používať aviváž, mydlové orechy majú zmäkčujúci  účinok na textil. Avšak môžete, v ponuke sú aj ekologické aviváže, prípadne pracie gély už s pridanými extraktmi a silicami.

Z mydlových orechov sa  vyrábajú  aj pracie gély lisované za studena.  Sú určené pre všetky druhy bielizne, predovšetkým na najjemnejšiu bielizeň z vlny, hodvábnu a funkčnú bielizeň, pre pranie farebnej bielizne a pre ľudí s citlivou pokožkou, pretože nezanechávajú v opranom textile chemické reziduá.

Odporúčame aj máchadlo, ktoré je vhodnou kombináciou s mydlovými orechmi a mydlovými vločkami, pomáha rozpúšťať  zrazené zvyšky mydlových častíc a používa sa miesto aviváže. Bielizeň tak bude mäkšia, farby jasnejšie. Svojou mierne kyslou reakciou neutralizuje pláchaciu kúpeľ, čo je dôležité hlavne pre ľudí s citlivou pokožkou a alergikov.

Pranie bielej bielizne

Aj v rade ekologických pracích prostriedkov sa nachádzajú prostriedky, ktoré vám zaručia, že vaša biela bielizeň bude aj naďalej biela. Odporúčame bieliaci prostriedok na báze kyslíka. Bieli bielu bielizeň, zabraňuje jej zašednutiu, rozjasňuje zašednutú bielu farbu, má antimikrobiálne vlastnosti, odstraňuje organické škvrny zo stálofarebnej bielizne, neobsahuje opticky zjasňujúce látky ani chlór. Pri zahriatí sa vo vode rozkladá na sódu, vodu a kyslík.

Starostlivosť o práčku

Tak isto ako perieme našu bielizeň, aj práčka potrebuje starostlivosť.  Vodný kameň, nečistoty, mastné usadeniny ju zanášajú a ovplyvňujú kvalitu pracieho procesu a preto odporúčame odstraňovač vodného kameňa, ktorý nám práčku prečistí v jednom pracom cykle s vyššou teplotou.  

Sušenie bielizne

Ukončením pracieho procesu je sušenie. Bielizeň najlepšie sušíme na čerstvom vzduchu. Bielu bielizeň najlepšie sušíme na slnku, ktoré ju prirodzene vybieli.

Záver
Ekologické pranie je účinné, efektívne, šetrné k bielizni, pokiaľ je dodržaný postup prania a prípadne aj správna úpravy vody (zmäkčenie). Takéto pranie ocenia hlavne alergici, ľudia s citlivou pokožkou, matky s malými deťmi, ľudia s čističkami odpadových vôd a aj ľudia s priateľským vzťahom k našej planéte.

zdroj: ecoprodukt.sk